فالوور فیک (غیر واقعی) چیست و چرا نباید از آن استفاده نمود؟

  • آموزش   •   16 اردیبهشت 99

فالوور غیر واقعی (فیک) چیست و چرا نباید از آن استفاده نمود؟

یکی از ابزارهای کاربردی و رایگان در زمینه دیجیتال مارکتینگ، اینستاگرام است. این فضا مانند یک ویترین رایگان برای کسب و کار شما عمل می‌نماید. استراتژی های بسیاری برای استقاده از این ابزار وجود دارد که در مقالات بعدی به آن اشاره خواهم کرد. با توجه به تغییرات مهم در الگورتیم اینستاگرام تصمیم گرفتم در ابتدا به مسائل روز این ابزار بپردازم. یکی از مشکلات مهمی که این روزها در فضای کسب و کار اینستاگرامی مشاهده می‌شود پایین بودن نرخ تعامل صفحات است. عمده مشکل این صفحات استفاده از فالوورهای روح یا همان فالوور فیک است. در ادامه این مطلب به توضیح کامل این موضوع خواهم پرداخت.

یکی از اقداماتی که افراد جهت افزایش فالوور خود در اینستاگرام به آن فکر می‌کنند، استفاده از فالوور فیک یا غیر واقعی است. خرید و فروش فالوور فیک در فضای مجازی بازار بسیاری خوبی دارد، بازاری که در آن کاربران غیر واقعی و جعلی معامله می‌شوند. آنچه قصد دارم در این مقاله به آن اشاره کنم، معرفی فیک فالوور ها و دلایل عدم استفاده از آن‌ها است.

فالوور فیک (غیر واقعی) چیست؟

برخی افراد با استفاده از ابزارهای گوناگون اقدام به ایجاد صفحات (پیج‌های) زیادی در فضای اینستاگرام نموده و سپس در وب‌سایت و یا فضایی چون اینستاگرام و تلگرام اقدام به تبلیغ و فروش فالوور فیک می‌نمایند. این فالوورها در واقع صفحاتی هستند که هیچ فعالیتی جز فالو نمودن انجام نمی‌دهندکه با توجه به قوانین اینستاگرام، حکم غده سرطان را در پیج شما دارند.

قوانین اینستاگرام

طبق الگوریتم‌های اینستاگرام، زمانی یک پیج از اعتبار خوبی برخوردار می‌گردد که تعامل مناسبی با دنبال کنندگان (فالوورها) خود داشته باشد. به این معنی که پس از انتشار یک پست، نسبت مناسبی از فالوورها به آن پست واکنش نشان دهند. منظور از واکنش اقداماتی چون لایک، کامنت، ارسال به دیگری و یا سیو نمودن پست است.

با توجه به این نکته تعداد فالوور دیگر ملاک خوب یا بد بودن یک پیج در اینستاگرام نبوده و محاسبه نرخ تعاملی آن می‌تواند ملاک خوبی در نظر گرفته شود. در مطلب ” نرخ تعامل در صفحه اینستاگرام ”  به توضیح آن و چگونگی محاسبه خواهیم پرداخت.

پس در نظر داشته باشید طبق قوانین جدید اینستاگرام داشتن 500 فالورر اما فعال بسیار بهتر از داشتن هزاران فالوور غیر فعال و یا فیک است.

طبق قوانین جدید اینستاگرام داشتن 500 فالورر اما فعال بسیار بهتر از داشتن هزاران فالوور غیر فعال و یا فیک است.

افزایش فالوور در اینستاگرام

حذف فالوور فیک

همانطور که بیان گردید فالوور فیک به دلیل عدم فعالیت منجر به کاهش نرخ تعاملی و در نتیجه کاهش ارزش صفحه اینستاگرام شما می‌گردد. پس بهتر است از امروز نسبت به حذف آنها اقدام نمایید. در ادامه به چگونگی شناسایی و حذف فالوور فیک خواهیم پرداخت .

متاسفانه ادعاهای بسیاری در فضای مجازی مبنی بر توانایی حذف فالوور فیک توسط ربات‌های اینستاگرامی وجود دارد.

نکته اول: با توجه به الگوریتم های جدید اینستاگرام توصیه می‌گردد به هیچ عنوان صفحه خود را به نرم افزارها و اپلیکیشن های ثالث متصل ننمایید. ابزارهایی چون آنفالویاب، آنفالوکن، فالوبگیر و … علاوه بر احتمال سرقت اطلاعات می‌توانند منجر به بلاک شدن صفحه شما توسط اینستاگرام گردند.

نکته دوم: مبنای شناسایی فالوور فیک توسط ربات‌ها بر اساس موارد زیر است :

  • دارا نبودن عکس پروفایل
  • تعداد فالویینگ بالا
  • تعداد فالوور کم
  • نداشتن پست

یکی از مشکلات مبنای در نظر گرفته شده توسط این ربات‌ها احتمال حذف فالوورهای، بعضا فعال با همین مشخصات است. از سوی دیگر این امکان وجود دارد فیک فالوورهایی نیز وجود داشته باشد که شرایط بالا را نداشته باشند و در ظاهر کاملا شاریط نرمالی دارند.

پس بهتر است به جای صرف هزینه‌های زیاد به وسیله ترفندهای زیر، با صرف زمان و با حوصله فالوورهای فیک خود را حذف نمایید:

  • به قسمت فالوورهای پیج خود وارد شوید
  • در قسمت سرچ اقدام به جستجوی مواردی چون “11،22،FF و … ” نمایید. معمولا افرادی که اقدام به ساخت فالوور فیک می‌نمایند به جهت سرعت عمل از اسامی نامفهوم استفاده می کنند به طور مثال “sfsda ” ، “11sdcs3s” و … که با روش بیان شده می‌توان این پیج ها را شناسایی و حذف (remove) نمود.
  • قطعا در طی فعالیت و مشاهده لایک‌ها و کامنت‌ها تا حدودی پیج‌های فعال برای شما آشنا هستند، پس از مراجعه به قسمت فالوورهای پیج خود موارد ناشناس را شناسایی و پس از ورود به صفحه آنها به بررسی تعداد فالوور و فالویینگ آخرین پست ارسالی و … بپردازید و در صورت غیر فعال بودن و یا دارا بودن موارد نکته دوم نسبت به حذف آنها اقدام نمایید.

نکته : در نظر داشته باشید در مواردی مشاهده شده است پیج تمامی شرایط نرمال یک صفحه عادی را دارا است اما پس از بررسی مشخص می‌شود، آخرین پست ارسالی در این صفحه مربوط به یک الی دوسال پیش است که می‌توان نتیجه گرفت به هر دلیلی این پیج در دسترس صاحب خود نبوده و عملا غیر فعال است. لازم است این موارد شناسایی و از فالوورهای شما حذف گردند.